O mieście
Polish English French German

Plan Krasnika

ozdobnik polozenie krasnikaKRAŚNIK – miasto z 640-letnią historią usytuowane jest na wzgórzach okalających dolinę rzeki Wyżnicy (tzw. Wzgórza Urzędowskie). Zajmuje powierzchnię 25,5 km2, a liczba mieszkańców wynosi prawie 36 tysięcy, co daje 7 miejsce wśród miast Lubelszczyzny. Kraśnik leży w odlegości 49 km na południowy zachód od stolicy województwa - Lublina. W okolicach miasta swój początek ma piękne krajobrazowo Roztocze Zachodnie.

Miasto składa się z dwóch dzielnic, które do 1975 roku były odrębnymi miastami. Starej (historyczne centrum miasta) oraz Fabrycznej, powstałej w latach międzywojennych w związku z budową Fabryki Amunicji, będącej częścią Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zakład już jako Fabryka Łożysk Tocznych istnieje do dziś i jest największym pracodawcą w okolicy.

Kraśnik od wieków był kluczowym węzłem komunikacyjnym południowo-wschodniej części Polski. Krzyżują się tutaj dwie drogi krajowe: nr 19, łącząca Kuźnicę Białostocką z Lublinem, Rzeszowem i Barwinkiem (wkrótce droga ekspresowa S19) i nr 74 pomiędzy Kielcami, Zamościem a Zosinem nieopodal przejścia granicznego z Ukrainą.

drogiBardzo istotnym elementem infrastruktury drogowej jest również droga wojewódzka nr 833, która łączy miasto z nowo powstałym mostem na Wiśle w miejscowości Kamień. Kraśnik oddalony jest o ok. 60 km od lotniska w podlubelskim Świdniku (Port Lotniczy Lublin). Kraśniczanie korzystają także z lotnisk w Rzeszowie, Krakowie czy Warszawie. Przez Kraśnik przebiega linia kolejowa D29-68 Lublin-Rzeszów, dzięki której miasto utrzymuje połączenie kolejowe z wieloma miastami w całym kraju.

ozdobnik Gospodarka i rolnictwo:

W Kraśniku dominuje przemysł metalowy: Fabryka Łożysk Tocznych i Tsubaki Hoover (łożyska), Zakłady Metalowe Kraśnik, Nabor. Dobrze rozwinięty jest również handel oraz sektor usług. Natomiast w okolicach Kraśnika przeważa produkcja rolna – jest to związane z występowaniem gleb o najwyższej w Polsce jakości i nieskażonym środowiskiem. 

Region słynie z doskonałej jakości owoców i warzyw. W ostatnich latach duże obszary zajęto pod uprawę malin, truskawek i porzeczek. Powiat kraśnicki bardzo szybko stał się prawdziwym zagłębiem produkcji malin w kraju, stąd pochodzi 30% malin zbieranych w Polsce. Istniejąca baza przetwórstwa owocowo-warzywnego jest jednak niewielką i nie wykorzystuje dostępnej podaży surowców, choć sytuacja ulega stałej poprawie, głównie dzięki kolejnym inwestycjom w Strefie Inwestycji Kraśnik. Znaczącą rolę na Ziemi Kraśnickiej odgrywa nowoczesne sadownictwo. Natomiast gospodarka leśna odgrywa niewielką rolę. Dostępne drewno to głównie doskonałej jakości sosna, buk i dąb.

ozdobnik Baza sportowa

Kraśnik posiada znakomitą bazę sportowo-rekreacyjną. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w dzielnicy fabrycznej to basen odkryty, basen kryty, korty tenisowe, skatepark, boiska, place zabaw. Kraśnik posiada trzy obiekty sportowo - rekreacyjne typu Orliki. W 2010 r. otwarto nowoczesną Halę Sportową przy Publicznym Gimnazjum nr 1 nazwaną imieniem Arkadiusza Gołasia, tragicznie zmarłego wybitnego siatkarza młodego pokolenia. Obiekt robi spore wrażenie – zwłaszcza główna sala z wielofunkcyjnym boiskiem wykonanym z taraflexu. Wzdłuż boiska znajduje się widownia krzesełkowa na ponad 200 miejsc. Dodatkowo można uruchomić trybunę teleskopową, dzięki czemu rywalizację sportową będzie mogło podziwiać w komfortowych warunkach ponad 400 osób. Na tym nie koniec. Oprócz sali głównej zbudowano dodatkowe, mniejsze pomieszczenia, które są wykorzystywane jako sala gimnastyczna, małych gier, fitness, siłownia. Jest też sala konferencyjna, zaplecze socjalne. Są tu organizowane imprezy sportowe rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Powiatowe Centrum Sportu i Rekreacji dysponuje halą o wymiarach 36 x 48 m i widownią na 300 miejsc. Obok głównej hali znajduje się sala do sportów walki, siłownia, sala konferencyjna, a także zaplecze z szatniami, pomieszczeniami gospodarczymi oraz miejsca noclegowe.

ozdobnik Zalew Kraśnicki

Obiekt budowany był w latach 2005 – 2006. Od tego czasu wciąż jest modernizowany i rozbudowywany, m.in. dzięki środkom unijnym. W 2011 r.  powstał główny obiekt zalewu, czyli kemping z nowoczesnym budynkiem sanitarnym. Pojawiło się pięć stylizowanych, czteroosobowych domków kempingowych. Obok znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz palenisko na wieczorne biesiady. Goście mogą tam rozbić swoje namioty.

W  pobliżu wybudowano slip, z którego można zwodować łódkę czy kajak. Nowym obiektem jest również stanica. Tu można skorzystać z sali konferencyjnej i miejsc noclegowych. W 2011 r. zbudowano także molo.

Podstawowe dane dotyczące zalewu:

- powierzchnia - 42,66 ha

- pojemność - 996 tys. m3

- średnia głębokość - 2,5 m

- długość maksymalna - 1180 m

- szerokość maksymalna 570 m

ozdobnik Ścieżki rowerowe

Ważnym elementem rozbudowy bazy rekreacyjno - sportowej w Kraśniku stały się ścieżki rowerowe. Coraz większa liczba osób - w różnym wieku - spędzająca czas wolny na rowerach sprawiła, że władze samorządowe postanowiły zainwestować w budowę ścieżek, przede wszystkim tak, aby lepiej skomunikować obie, oddalone od siebie o kilka kilometrów główne dzielnice miasta. W ten sposób powstał trakt pieszo-rowerowy na ulicy Urzędowskiej. Szlak ten łączy się ze ścieżką rowerową  prowadzącą wokół kraśnickiego zalewu. Piękna trasa rowerowa powstała również na ul. Granicznej, zamykającej dzielnicę fabryczną od południa.

Od kilku lat miasto organizuje familijne rajdy rowerowe, a w połowie minionej dekady odbyło się także kilka edycji ogólnopolskiego rajdu do Lwowa. Imprezy te znacząco wpłynęły na promocję turystyki rowerowej jako jednej z najbardziej popularnych form spędzania czasu w Kraśniku. W 2013 r. lokalne stowarzyszenie cyklistów Bike Team Kraśnik organizuje po raz szósty Tour de Kraśnik. W wyścigu wokół miasta co roku bierze udział blisko stu zawodników z całej Polski.

Ponadto tu właśnie ma swój początek zachodnia część Roztocza, jednej z najbardziej malowniczych krain Polski, przez którą rozciąga się Centralny Szlak Rowerowy, niezwykle popularny wśród cyklistów z całego kraju. Jego pierwszy etap zaczyna się w Kraśniku i prowadzi do Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Kraśnik jest jednocześnie punktem końcowym innego ciekawego szlaku rowerowego zaczynającego się w Kazimierzu Dolnym.

ozdobnik2

Wzór herbu miasta Kraśnik opracowano na podstawie herbu Jelita rodu Zamoyskich, mających w posiadaniu Kraśnik od 1604 r. do 1866 r. Zastosowano tarczę hiszpańską, która występuje na wielu uznawanych wizualizacjach herbu. Godło tworzą trzy krzyżujące się złote kopie z srebrnym grotem, z których środkowa jest skierowana do dołu, a dwie do góry. Zastosowano kreskę dzielącą tuleję grota w celu podkreślenia bojowego charakteru symbolu. Herb Jelita funkcjonuje jako znak miasta Kraśnika w świadomości jego mieszkańców i jest stosowany dla identyfikacji tej jednostki samorządu terytorialnego. Kartusz herbowy ze złotymi Jelitami znajduje się nad tronem w najstarszym w mieście kościele pw. Najświętszej Maryi Panny.

Projekt flagi Kraśnika został opracowany na podstawie herbu Jelita. Użyte w nim barwy – czerwień oraz złoto nawiązują do kolorów herbu. Także podział flagi na trójkątne pola nawiązuje do kształtów grotów kopii i sposobu ich ułożenia w układzie horyzontalnym. Kolory trójkątów w projekcie występują odwrotnie w celu odróżnienia od herbu. W części czołowej flagi, dla lepszej identyfikacji z herbem miasta zastosowano godło Jelita. Opracowano wersje wertyklane, w postaci bannera w proporcji 1:4 i flagi stolikowej z uwagi na dodatkowe możliwości ekspozycji. Projekt wzorów flag Kraśnika został uzupełniony o specyfikację odcieni barw oraz położenia godła w celu zabezpieczenia jednolitości wykorzystania wzorów.

Flaga będzie eksponowana w miejscach publicznych oraz podnoszona na masztach wraz z innymi flagami podczas świąt państwowych oraz uroczystości miejskich.

Pieczęcie zostały opracowane w oparciu o herb Kraśnika, ponieważ nie zachowały się historyczne wizualizacje pieczęci miejskich. Projekty mają w legendzie napisane: MIASTO KRAŚNIK, RADA MIASTA KRAŚNIK, BURMISTRZ MIASTA KRAŚNIK. Należy podkreślić, iż nazwa miasta w takim brzmieniu występuje w statucie jednostki samorządu terytorialnego i nie podlega odmianie.

Uroczysta pieczęć ma wizerunek napieczętny nawiązujący do kartusza herbowego w najstarszym kościele miejskim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przeznaczona jest do stosowania w sytuacjach podniosłej wagi. Wizerunek napieczętny pozostałych dwóch pieczęci przedstawia samo godło miasta Kraśnika. Dwie pieczęcie mają wymiary 36 mm jako typowe dla pieczęci urzędowych. Pieczęć uroczysta posiada wymiary 46 mm, ponieważ jest przeznaczona do użycia w sytuacjach podniosłej wagi i konieczne jest jej szczególne eksponowanie.

Symbole promocyjne, weksylia i pieczęć zostały przyjęte Uchwałą Rady Miasta nr XI/71/2015 z 25 czerwca 2015 r.

ozdobnik2

Hajduboszrmenyozdobnik Hajdúböszörmény leży we wschodniej części Węgier, w kraju Hajduków - około 20 km od Debreczyna, drugiego co do wielkości miasta węgierskiego. W maju 2004 r. oba miasta podpisały umowę partnerską, chociaż współpraca między nimi sięga drugiej połowy lat 90. 

Hajdúböszörmény zostało zbudowane w średniowieczu na oryginalnym planie kolistym (podobnie jak Paryż) umożliwiającym łatwiejszą obronę przed najeźdźcami. Pierwsze kronikarskie zapisy na temat miasta pochodzą z XIII wieku. W późniejszym czasie stało się siedzibą Hajduków – koczowniczych pasterzy, którzy zostali przekształceni w oddziały najemnych żołnierzy i brali udział m.in. w powstaniach antyhabsburskich i obronie przed Turkami.

Od kilku lat miasto intensywnie rozwija infrastrukturę rekreacyjno-turystyczną. Decydującym walorem są znajdujące się tam źródła leczniczej wody mineralnej Bocskai Gyógyvíz. Umożliwiło to stworzenie kompleksu terapeutyczno-rekreacyjnego (m.in. baseny termalne, hotele) w zielonej strefie miasta. Woda termalna ma w swoim składzie wiele cennych minerałów, dlatego znakomicie nadaje się do leczenia bólów reumatycznych i chorób stawowych, problemów ginekologicznych i tarczycowych.


Nogentozdobnik Nogent-sur-Oise - Miasto położone 55 km na północ od Paryża w regionie Pikardia. Zamieszkuje je ponad 20 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się ok. 300 przedsiębiorstw, ok. 200 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Współpraca Kraśnika z Nogent sur Oise rozpoczęła się w roku 2004.  Przy kolejnej okazji burmistrzowie obu miejscowości w październiku podpisali akt partnerstwa między miastami.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, to warto wspomnieć o kościele p.w. św. Maure i św. Brygidy z XII w. zbudowanym w stylu romańskim, fasadzie zamku de Sarcus położonego w parku Hébert, zamku Des Rochers, a także o dużej posiadłości mieszczańskiej wybudowanej pod koniec XX wieku.

W lipcu 2005 roku w Kraśniku powstało Stowarzyszenie Miłośników Nogent sur Oise, zaś w lutym 2006 r. w Nogent rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Nogent-Kraśnik.


Ruiseledeozdobnik Ruiselede jest miastem położonym w Belgii w prowincji Zachodnia Flandria w odległości ok. 50 km od Brukseli. zamieszkuje je ponad 5 tys. osób. Tereny wokół miasta mają charakter nizinny, znajdują się tam gospodarstwa rolne. Większość z nich należy od wieków do tych samych rodzin. Umowa partnerska między Ruiselede a Kraśnikiem została podpisana 3 maja 2004 r.

W czasie II wojny światowej miasto zostało wyzwolone spod hitlerowskiej okupacji przez dywizję gen. Stanisława Maczka, w której walczyli żołnierze 24. Pułku Ułanów stacjonującego przed wojną w Kraśniku. Pamiątkowe tablice ku pamięci Polaków zostały odsłonięte 12 września 2004 r. w 60. rocznicę wyzwolenia miasta. Na tabliczkach widnieją nazwiska 5 polskich żołnierzy, którzy zginęli w Ruiselede w 1944 roku.

Współpraca między miastami polega przede wszystkim na pielęgnowaniu tradycji historycznych i patriotycznych Ułanów z 24. Pułku, edukacji dzieci i młodzieży, wzbogacaniu oferty Muzeum 24. Pułku o nowe eksponaty, które ciągle przekazywane są przez rodziny ułańskie mieszkające w obu krajach, wspólnych przedsięwzięciach w sektorze gospodarczym, handlowym, kulturalnym, edukacyjnym i turystycznym.


Silaleozdobnik Silale (pol. Szyłele) - Miasto położone w zachodniej Litwie, w obwodzie tauroskim, 30 km od Taurogów. Znajduje się w okolicy ważnych szlaków komunikacyjnych i historycznych (dawna kupiecka trasa hanzeatycka). Miasto zamieszkuje ponad 6 tys. mieszkańców. Umowa o partnerstwie miast Silale i Kraśnik została podpisana w dniu 25 sierpnia 2007 r. w Kraśniku.

Ziemie te należały do Żmudzi, a następnie zostały podbite przez Krzyżaków i weszły  w skład Zakonu Krzyżackiego. Kroniki wspominają o podbojach Krzyżaków na tych terenach od roku 1370. Miasto jest wzmiankowane w dokumentach od początku XVI wieku. W 1533 r. postawiono pierwszy kościół (spłonął w 1769). W 1660 otrzymało przywileje handlowe. Przez część XVIII iXIX w. majątek szyłelski należał do rodziny Piłsudskich oraz Billewiczów.

Okolice Silale to tereny dzikiej przyrody, rwących strumieni, borów, wzgórz i dolin. Wokół miasta znajduje się 28 wzgórz, które są zarazem dawnymi fortami, 4 ścieżki wiodące wśród obszarów bagiennych oraz 59 kurhanów. W okolicy przepływa rzeka Jura (dopływ Niemna), wokół której znajdują się rezerwaty przyrody oraz 20 wielkich głazów narzutowych. Sama nazwa miasta pochodzi od żmudzkiego słowa "silas", które oznacza "bory".


Korostenozdobnik Korosteń - Miasto na Ukrainie (obwód żytomierski), nad rzeką Uszą, dopływem Prypeci, 87 kilometrów od Żytomierza. Liczy około 66 tys. mieszkańców. Miasta Korosteń i Kraśnik podpisały w dniu 20 stycznia 2007 r. umowę o partnerstwie, która ma na celu utrzymanie więzów przyjaźni oraz współpracę w dziedzinach: kulturalnej, społecznej, gospodarczej, informacji i turystyki, przynoszącej korzyści obu miastom i ułatwiającej poznanie się obu narodów.

To jeden z najstarszych grodów Rusi kijowskiej istniejący już w IX wieku. Pierwsze wzmianki kronikarskie pochodzą z X wieku. W 1589 r. król Zygmunt III Waza nadał miejscowości (wówczas pod nazwą Iskorosteń) prawa miejskie.

 

 

 

 


ozdobnik Turijsk - Miasto położone jest w północno-zachodniej części Ukrainy w obwodzie wołyńskim nad rzeką Turiją. Liczy ok. 6 tys. mieszkańców. W dniu 16 maja 2007 r. w Turijsku podpisano umowę o partnerstwie z Kraśnikiem.

W XI-XII w. miasto wchodziło w skład Rusi Kijowskiej. W czasach średniowiecznych było ważnym ośrodkiem handlowo-rzemieślniczym na ziemi wołyńskiej. W 1795 r. miasto jako część Ukrainy Zachodniej został dołączone do imperium rosyjskiego. W czasie I i II wojny światowej Turijsk został prawie całkowicie zniszczony. 

Miasto Kraśnik wspólnie z Turijskiem i Fundacją Młoda Demokracja realizowało od lipca 2005 r. do lipca 2006 r. projekt "Wykorzystanie tradycji lokalnych jako płaszczyzny współpracy transgranicznej. Wspólne budowanie kompleksowej oferty kulturalnej Kraśnika i Turijska". Głównym założeniem projektu było zwiększenie szeroko pojętej wymiany kulturalnej pomiędzy regionami turijskim i kraśnickim oraz wspieranie rozwoju gospodarczego i turystycznego regionów. W lipcu 2011 r. zorganizowano rajd rowerowy Kraśnik – Turijsk z udziałem 50 cyklistów.


Trogirozdobnik Trogir to chorwackie portowe miasto na wybrzeżu Morza Adriatyckiego znajdujące się w środkowej Dalmacji. Liczba mieszkańców wynosi ok. 13 tys., Główne obszary zatrudnienia to  branża turystyczna, agroturystyczna, budowa łodzi oraz  rybołówstwo. Miasto jest połączone mostem z wyspą Ciovo. Umowa partnerska z Trogirem została podpisana w kwietniu 2011 r.

Trogir to jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nad Adriatykiem. Piękne piaszczyste i żwirowe plaże, bujna śródziemnomorska roślinność na okalających Riwierę wzgórzach, liczne wyspy i wysepki, znakomita baza noclegowa i wypoczynkowa, restauracje i kawiarnie, średniowieczna starówka, piękna marina, chłodny wiatr maestral łagodzący letnie upały - to atrakcje przyciągające turystów z całej Europy.   

Pierwsze ślady bytności ludzkiej na tych terenach datują się na 2000 lat p.n.e. Miasto zostało założone przez greckich kolonistów w IV - III w p.n.e. W I w. n.e. stało się częścią rzymskiej prowincji Dalmacja. W średniowieczu Trogir walczył o zachowanie niezależności w licznych wojnach z Wenecją, pod której panowanie dostał się w 1420 r. na kilkaset lat. W XIX wieku rejony te stanowiły część monarchii austro - węgierskiej. Starówka Trogiru wpisana została w 1997 r. na listę dziedzictwa UNESCO.
ozdobnik2

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem