Miasto Kraśnik
Polish English French German

Plan Krasnika

ozdobnik polozenie krasnikaKRAŚNIK – miasto z 640-letnią historią usytuowane jest na wzgórzach okalających dolinę rzeki Wyżnicy (tzw. Wzgórza Urzędowskie). Zajmuje powierzchnię 25,5 km2, a liczba mieszkańców wynosi prawie 36 tysięcy, co daje 7 miejsce wśród miast Lubelszczyzny. Kraśnik leży w odlegości 49 km na południowy zachód od stolicy województwa - Lublina. W okolicach miasta swój początek ma piękne krajobrazowo Roztocze Zachodnie.

Miasto składa się z dwóch dzielnic, które do 1975 roku były odrębnymi miastami. Starej (historyczne centrum miasta) oraz Fabrycznej, powstałej w latach międzywojennych w związku z budową Fabryki Amunicji, będącej częścią Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zakład już jako Fabryka Łożysk Tocznych istnieje do dziś i jest największym pracodawcą w okolicy.

Kraśnik od wieków był kluczowym węzłem komunikacyjnym południowo-wschodniej części Polski. Krzyżują się tutaj dwie drogi krajowe: nr 19, łącząca Kuźnicę Białostocką z Lublinem, Rzeszowem i Barwinkiem (wkrótce droga ekspresowa S19) i nr 74 pomiędzy Kielcami, Zamościem a Zosinem nieopodal przejścia granicznego z Ukrainą.

drogiBardzo istotnym elementem infrastruktury drogowej jest również droga wojewódzka nr 833, która łączy miasto z nowo powstałym mostem na Wiśle w miejscowości Kamień. Kraśnik oddalony jest o ok. 60 km od lotniska w podlubelskim Świdniku (Port Lotniczy Lublin). Kraśniczanie korzystają także z lotnisk w Rzeszowie, Krakowie czy Warszawie. Przez Kraśnik przebiega linia kolejowa D29-68 Lublin-Rzeszów, dzięki której miasto utrzymuje połączenie kolejowe z wieloma miastami w całym kraju.

ozdobnik Gospodarka i rolnictwo:

W Kraśniku dominuje przemysł metalowy: Fabryka Łożysk Tocznych i Tsubaki Hoover (łożyska), Zakłady Metalowe Kraśnik, Nabor. Dobrze rozwinięty jest również handel oraz sektor usług. Natomiast w okolicach Kraśnika przeważa produkcja rolna – jest to związane z występowaniem gleb o najwyższej w Polsce jakości i nieskażonym środowiskiem. 

Region słynie z doskonałej jakości owoców i warzyw. W ostatnich latach duże obszary zajęto pod uprawę malin, truskawek i porzeczek. Powiat kraśnicki bardzo szybko stał się prawdziwym zagłębiem produkcji malin w kraju, stąd pochodzi 30% malin zbieranych w Polsce. Istniejąca baza przetwórstwa owocowo-warzywnego jest jednak niewielką i nie wykorzystuje dostępnej podaży surowców, choć sytuacja ulega stałej poprawie, głównie dzięki kolejnym inwestycjom w Strefie Inwestycji Kraśnik. Znaczącą rolę na Ziemi Kraśnickiej odgrywa nowoczesne sadownictwo. Natomiast gospodarka leśna odgrywa niewielką rolę. Dostępne drewno to głównie doskonałej jakości sosna, buk i dąb.

ozdobnik Baza sportowa

Kraśnik posiada znakomitą bazę sportowo-rekreacyjną. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w dzielnicy fabrycznej to basen odkryty, basen kryty, korty tenisowe, skatepark, boiska, place zabaw. Kraśnik posiada trzy obiekty sportowo - rekreacyjne typu Orliki. W 2010 r. otwarto nowoczesną Halę Sportową przy Publicznym Gimnazjum nr 1 nazwaną imieniem Arkadiusza Gołasia, tragicznie zmarłego wybitnego siatkarza młodego pokolenia. Obiekt robi spore wrażenie – zwłaszcza główna sala z wielofunkcyjnym boiskiem wykonanym z taraflexu. Wzdłuż boiska znajduje się widownia krzesełkowa na ponad 200 miejsc. Dodatkowo można uruchomić trybunę teleskopową, dzięki czemu rywalizację sportową będzie mogło podziwiać w komfortowych warunkach ponad 400 osób. Na tym nie koniec. Oprócz sali głównej zbudowano dodatkowe, mniejsze pomieszczenia, które są wykorzystywane jako sala gimnastyczna, małych gier, fitness, siłownia. Jest też sala konferencyjna, zaplecze socjalne. Są tu organizowane imprezy sportowe rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Powiatowe Centrum Sportu i Rekreacji dysponuje halą o wymiarach 36 x 48 m i widownią na 300 miejsc. Obok głównej hali znajduje się sala do sportów walki, siłownia, sala konferencyjna, a także zaplecze z szatniami, pomieszczeniami gospodarczymi oraz miejsca noclegowe.

ozdobnik Zalew Kraśnicki

Obiekt budowany był w latach 2005 – 2006. Od tego czasu wciąż jest modernizowany i rozbudowywany, m.in. dzięki środkom unijnym. W 2011 r.  powstał główny obiekt zalewu, czyli kemping z nowoczesnym budynkiem sanitarnym. Pojawiło się pięć stylizowanych, czteroosobowych domków kempingowych. Obok znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz palenisko na wieczorne biesiady. Goście mogą tam rozbić swoje namioty.

W  pobliżu wybudowano slip, z którego można zwodować łódkę czy kajak. Nowym obiektem jest również stanica. Tu można skorzystać z sali konferencyjnej i miejsc noclegowych. W 2011 r. zbudowano także molo.

Podstawowe dane dotyczące zalewu:

- powierzchnia - 42,66 ha

- pojemność - 996 tys. m3

- średnia głębokość - 2,5 m

- długość maksymalna - 1180 m

- szerokość maksymalna 570 m

ozdobnik Ścieżki rowerowe

Ważnym elementem rozbudowy bazy rekreacyjno - sportowej w Kraśniku stały się ścieżki rowerowe. Coraz większa liczba osób - w różnym wieku - spędzająca czas wolny na rowerach sprawiła, że władze samorządowe postanowiły zainwestować w budowę ścieżek, przede wszystkim tak, aby lepiej skomunikować obie, oddalone od siebie o kilka kilometrów główne dzielnice miasta. W ten sposób powstał trakt pieszo-rowerowy na ulicy Urzędowskiej. Szlak ten łączy się ze ścieżką rowerową  prowadzącą wokół kraśnickiego zalewu. Piękna trasa rowerowa powstała również na ul. Granicznej, zamykającej dzielnicę fabryczną od południa.

Od kilku lat miasto organizuje familijne rajdy rowerowe, a w połowie minionej dekady odbyło się także kilka edycji ogólnopolskiego rajdu do Lwowa. Imprezy te znacząco wpłynęły na promocję turystyki rowerowej jako jednej z najbardziej popularnych form spędzania czasu w Kraśniku. W 2013 r. lokalne stowarzyszenie cyklistów Bike Team Kraśnik organizuje po raz szósty Tour de Kraśnik. W wyścigu wokół miasta co roku bierze udział blisko stu zawodników z całej Polski.

Ponadto tu właśnie ma swój początek zachodnia część Roztocza, jednej z najbardziej malowniczych krain Polski, przez którą rozciąga się Centralny Szlak Rowerowy, niezwykle popularny wśród cyklistów z całego kraju. Jego pierwszy etap zaczyna się w Kraśniku i prowadzi do Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Kraśnik jest jednocześnie punktem końcowym innego ciekawego szlaku rowerowego zaczynającego się w Kazimierzu Dolnym.

ozdobnik2

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem